Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wielopolu Skrzyńskim przy współpracy z Podkarpackim Oddziałem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża realizowała/ło Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa Podprogram 2021 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, którego celem było zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie grudzień 2021 – wrzesień 2022.
Osoby potrzebujące otrzymały bezpłatnie artykuły spożywcze:
-warzywne i owocowe (groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe);
-skrobiowe (makaron jajeczny),
-mleczne (mleko UHT),
-mięsne (szynka drobiowa, szynka wieprzowa, filet z makreli w oleju),
-tłuszcze (olej rzepakowy),
Pomoc żywnościowa trafiła do 1039 osób z terenu Gminy Wielopole Skrzyńskie znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
W ramach Podprogramu 2021 w ramach działań towarzyszących dla osób korzystających z pomocy żywnościowej przekazano materiały edukacyjne oraz pomocnicze w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego, zdrowego odżywiania i przeciwdziałania marnotrawieniu żywności.
Prowadzenie działań w ramach środków towarzyszących wśród osób najbardziej potrzebujących zakwalifikowanych do objęcia pomocą żywnościową miało na celu włączenie społeczne. Działania towarzyszące pozwalały uczestnikom nauczyć się samodzielnego prowadzenia gospodarstwa domowego. Były to materiały przekazujące niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu przygotowania posiłków, dietetyki oraz zdrowego odżywiania się, jak również sprawnego zarządzania budżetem domowym i zapobiegania marnowaniu żywności.
Pomoc w ramach POPŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych (posiłków) i dlatego też trafia do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej (określonej przesłankami z art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz poziomem dochodów odniesionych do procentowej wartości odpowiedniego kryterium dochodowego określonego w tej ustawie - których dochód nie przekracza 220% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 1542,20 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1161,60 PLN dla osoby w rodzinie (od 01.01.2022 - 1707,20 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1320,00 PLN dla osoby w rodzinie), stanowiąc systematyczne wsparcie. Pomoc udzielana była w postaci artykułów spożywczych, które były przekazywane osobom najbardziej potrzebującym bezpłatnie.
W związku z ogłoszonym stanem zagrożenia epidemiologicznego związanego z COVID-19 w ramach realizacji POPŻ Podprogram 2021.
W celu minimalizacji ryzyka zarażenia, osobom zakwalifikowanym przez OPS do pomocy żywnościowej przy przekazywaniu żywności
stosowane były środki ostrożności. Osoby zakwalifikowane miały przekazywaną żywność zgodnie z harmonogramem ustalonym z odpowiednim pracownikiem OPS przekazującymi żywność.